Aktualności

HAL 2018 - start! Harcerze starsi!

HAL 2018 - start! Harcerze starsi!

Zastępowe i zastępowi podobozu starszoharcerskiego.

Harcerska Akcja Letnia 2018 - start!

W tym roku naszą Harcerską Akcję Letnią odbywającą się w Juszczynie otwiera podobóz harcerzy starszych. Harcerze razem wybrali się w czasy starożytnego Rzymu i Galii, gdzie mierzą się z walecznymi legionistami, wyniosłymi druidami i samym Juliuszem Cezarem. Już na samym początku uczestnicy zostali wprowadzeni do fabuły obozu. W jaki sposób? Dowiecie się o tym poniżej!

Druid Gangesix z wioski Juszczynix potrzebuje pomocy.

Juliusz Cezar podbił już wszystkie wioski galijskie z wyjątkiem Juszczynixa. Gangesix, druid tej wioski, sam nie jest w stanie jej uratować. Zanim jednak harcerze starsi dowiedzieli się więcej o tej sytuacji i zaczęli działać, musieli przygotować swoje obozowisko. Pierwszego dnia sami rozbili swoje namioty i umeblowali je łóżkami polowymi oraz samodzielnie stworzonymi półkami. Następnie powstała brama podobozu i jego ogrodzenie. Wieczorem pierwszego dnia każdy uczestnik otrzymał swoje wyjątkowe imię zakończone literą "x". Tym sposobem do komendantki podobozu, pwd. Renaty Dziędziel HO (Komendix), druhny programowiec, pwd. Anny Góralczyk HO (Programix), oboźnego, dh. Karola Momota (Oboźnix) dołączyło czterdzieścioro pięcioro pełnoprawnych członków i członkiń wioski, a tym samym zaczęła być budowana jej obrzędowość.
Cezar świetnie dowodzi swoimi armiami, ma jednak świadomość tego, że harcerze starsi potrafią zdziałać niesamowite rzeczy, nie decyduje się więc na bezpośrednie starcie. Postanawia poddać ich próbie: codziennie, na pierwszym bloku programowym młodzież otrzymuje specjalne, zlecone przez Juliusza Cezara zadania. Wykonując je, harcerze nie tylko wykazują się współpracą, zarządzaniem grupą, czy zaradnością, ale i rozwiają inne cenne umiejętności oraz cechy, a także zdobywają wiedzę. Gry terenowe, zajęcia i warsztaty obejmują m.in. podstawy zielarstwa, terenoznawstwo, gotowanie i budowanie kuchni polowej. Jeśli wykonają każde z zadań Cezara poprawnie, udowodnią mu tym samym, że nie warto mieć ich jako wrogów, a ten zostawi Juszczynix i okoliczne wioski w spokoju.

Harcerze starsi przed nadaniem imion obozowych.

Harcerze starsi dowiadują się jak kształtować własny charakter, a podsuwane im do pracy są na przykład takie cechy jak pasja, która każdy powinien rozwinąć, motywacja, dzięki której ma się chęci do rozwoju i działania oraz ambicja, wskazująca do zdobycia kolejne szczyty rozwoju.

Komendę podobozu w pracy wspiera kadra programowa, złożona z przybocznych trzech drużyn starszoharcerskich biorących udział w tegorocznej akcji letniej: 1 Starszoharcerskiej Drużynie Odkrywców "Il Mondo", 3 Drużynie Starszoharcerskiej "Jak?" oraz 17 Grunwaldzkiej Drużynie Starszoharcerskiej "Tajfun". Jej członkami w roku 2018 są: dh Kajetan Kojm, dh Jakub Skucha oraz dh Szymon Tęcza.

W tym miejscu składamy rówież serdeczne podziękowania Urzedowi Miasta Oświęcim oraz Urzedowi Gminy Brzeszcze, które wsparły nasze przedsięwzięcie dofinansowując zuchom, zuchenkom, harcerzom i harcerkom tegoroczą Harcerską Akcję Letnią.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu na Facebooku, zachęcamy również do obserwowania naszego profilu w serwisie Instagram.

Baza obozowa w Juszczynie

+ kuchnia spełniająca wymogi SANEPID
+ namioty obozowe typu NS
+ koszt osobodnia to tylko 35zł

Dowiedz się więcej