Aktualności

HAL 2018 - Wyspa nieodkrytych możliwości! Harcerze!

HAL 2018 - Wyspa nieodkrytych możliwości! Harcerze!

Harcerze podczas rozkładania namiotów.

Schwytani na wyspie...

Harcerki i harcerze pojechali na obóz na pewną wyspę. Zaczeli od rozbicia namiotów, co było dla nich nie lada wyzwaniem - niektórzy pojechali na obóz po raz pierwszy! Następnie przy wejściu do obozowiaska zbudowali wartownię, a wokół niego płot chroniący przed zagrożeniami wyspy. Gdy wszyscy zakończyli prace nad podstawowymi elementami obozu, rozpoczęło się wielkie meblowanie! Do namiotów każdy harcerz i harcerka musieli samodzielnie przynieść swoje łóżko polowe, rozłożyć je i pościelić. Praca zespołowa potrzebna była przy składaniu wspólnej dla wszystkich osób z namiotu półki. Pomimo tego, że półka jest sporych rozmiarów, korzystać z niej musi pięć, a czasem sześć osób, dlatego uczestnicy obozu musżą nieustannie dbać o porządek. Uczy ich to sprawideliwości, szacunku do drugiego człowieka oraz przestrzeni, jakiej potrzebuje. Dzieci muszą pamiętać o tym, że dzielą namiot z innymi osobami, które również potrzebują miejsca dla siebie.

Codziennie uczymy się czegoś nowego!

Pierwszego wieczora uczestnicy spotkali się na pierwszej nominacji. Dowiedzieli się wtedy, że znaleźli się na Wyspie Nieograniczonych Możliwości, której tajemnicza moc sprawia, że wszyscy jej mieszkańcy przestają się rozwijać. Co więcej - wydostanie się z wyspy nie jest wcale takie łatwe, bo aby z niej uciec trzeba się wykazać nowymi umiejętnościami. Moce wyspy trzymają w ryzach standardowe umiejętności harcerek i harcerzy, są zmuszeni szukać nowych zdolności i hobby. Kadra jest bardzo pomocna, zajęcia przez nią organizowane poszerzają horyzonty i pokazują nieszablonowe rozwiązania. Podczas wieczornych uroczystości zostają wywieszone nazwy zobytych w danym dniu umiejętności. Odbywają się one codziennie ok. godziny 21:00. Wtedy zostaje podsumowany dzień, a każdy harcerz lub harcerka otrzymuje dwie koperty: w jednej umieszcza napisane na kartce umiejętności, które dzisiaj zdobył lub zdobyła, a do drugiej wrzuca imię i nazwisko osoby, która ich zdaniem rozwinęła się danego dnia najbardziej. Po tym rytuale uczestnicy udają się spać, a rada plemienia dyskutuje o ich nieograniczonych możliwościach.

Harcerki podczas zajęć z tworzenia własnej farby.

Gdy stało się już wiadomym, że Wyspa blokuje rozwój, kadra oraz uczestnicy zaczęli uczyć się rzeczy absolutnie dla niech nowych. Czasem, żeby pójść na przód, trzeba się cofnąć. Tak uczestnicy zabrnęli aż do prehistorii, gdzie poznali ewolucję człowieka, różne sposoby krzesania ognia oraz zioła i rośliny rosnące na wyspie. Mnemotechniki, których się nauczyli okazały się bardzo pomocne podczas kolejnych dni obozu: dzięki nim lepiej zapamiętują zdobywane przez siebie umiejętności i wiedzę, a moc Wyspy nie działa tak skutecznie! Harcerki i harcerze samodzielnie rozpalają ogniska, uczą się na nich gotować oraz robić własną czekoladę. Za uczestnikami już wycieczka do Aquaparku w Zakopanem oraz wędrówka na Halę Krupową! A już jutro wyjeżdżają na wycieczkę do stacji kosmicznej w Sopotni Wielkiej! 

Czy harcerzom uda się rozwinąć dostatecznie, aby uciec z Wyspy? Przekonamy się już 22.07.2018!

"Wyspa nieodkrytych możliwości" to temat obozu harcerek i harcerzy dwóch drużyn naszego hufca: 5 DH "Agrikola" oraz 13 DH "Widmo". Obóz organizowany został przez Hufiec ZHP Oświęcim, w szczególności przez komendantkę podobozu harcerskiego: pwd. Annę Jarek HO, druhnę programowiec Małgorzatę Bul oraz oboźnego, druha Michała Iskierkę. W skład kadry programowej weszła również HO Karolina Włodarczyk oraz dh. Monika Rochowiak. 

Dziękujemy serdecznie Urzędowi Miasta Oświęcim oraz Urzedowi Gminy Brzeszcze za wsparcie fianansowe wyjazdu harcerzy i harcerek na obóz!

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu na Facebooku, zachęcamy również do obserwowania naszego profilu w serwisie Instagram.

Baza obozowa w Juszczynie

+ kuchnia spełniająca wymogi SANEPID
+ namioty obozowe typu NS
+ koszt osobodnia to tylko 35zł

Dowiedz się więcej